Jak na montáž palubek a podlahovek

Palubky a podlahovky SECA vynikají jedinečnými vlastnosti, které oceníte jak při montáži, tak i při údržbě podlah ve svém domě. Palubky a podlahovky jsou vyráběny a tříděny podle platných norem (ČSN EN 14519 resp. ČSN EN 13990) a technických listů. Jejich zakoupením od značkového výrobce získáváte výrobek s garantovanou, stálou kvalitou i provedením.

Investujte do nové dřevěné podlahy nebo obkladu a pořiďte si palubky nebo podlahovky SECA, jejichž položení zvládnete sami. Jako odborníci na podlahy vám nabízíme několik cenných rad, jak správně postupovat při montáži palubek a podlahovek.

1. Množství, které potřebujete na pokrytí plochy

 • Palubky i podlahovky se účtují v šířce s perem, tzv. krycí šířka je o něco menší, zpravidla o 8 mm. O této krycí šířce by vás měl vždy informovat váš prodejce.
 • Nezapomeňte, že je vždy třeba počítat s prořezem a přiměřenou rezervou (5-10%).

2. Jakou tloušťku a profil zvolit?

 • Tloušťku podlah určí statik podle zatížení a skladby podlahy.

  Na vnitřní použití jsou vhodné palubky o tloušťce 12 – 15 mm nebo více.
 • Na vnější použití nejméně 15 mm, ideální je 19 mm: použití 12 mm palubek na venkovní obklady je naprosto nevhodné a není možno garantovat užitnou hodnotu obkladu.
 • Profil záleží na vkusu a způsobu pokládky. Některé profily se např. hodí pouze na vodorovné použití do interiéru a na fasádu. Na stěny jsou výhodné profily s ustoupeným perem (F- tatran, E- softline), které umožňují dřevu pohyb bez vzniku viditelných spár.

3. Vlhkost a „aklimatizace“

Palubky i podlahy jsou před opracováním uměle vysušeny (palubky na 12%, podlahy na 9%, tolerance je +/- 2% resp. dle normy). V místě, kde je budete montovat, může být však i jiná vlhkost.

Vlhkost dřeva v % v různých prostředích
venkovní použití 12 až 19%
vnitřní použití v nevytápěných budovách 12 až 16%
vytápěné budovy s teplotami od 12 do 21°C 9 až 13%
vytápěné budovy s teplotami přes 21°C 6 až 10%

Je naprosto nezbytné, abyste se před pokládkou přesvědčili měřením, jakou vlhkost aktuálně dílce mají. Výrobce garantuje dodržení vlhkosti u jednotlivých výrobků v době dodání, přičemž vlhkost výrobků z rostlého dřeva se může změnit v průběhu distribuce a skladování.

Palubky musí být pokládány s vlhkostí, která odpovídá tzv. rovnovážné vlhkosti prostředí, ve kterém budou pokládány resp. používány.

Co znamená "aklimatizovat"?

Proces dosažení správné vlhkosti (pokud ji dílce již nemají v okamžiku dodání na stavbu), nazývaný „aklimatizace“ je klíčový pro následnou tvorbu a velikost spár mezi jednotlivými dílci. Pro správnou „aklimatizaci“ je dílce nutno rozbalit a proložit.

Kvalitní vlhkoměr je nezbytný při pokládce výrobků z rostlého dřeva.

„Aklimatizace“ není samoúčelná, ale zde platí pravidlo "čím déle tím lépe“. Správný způsob a délku a také smysluplnost takové „aklimatizace“, zejména u podlah, by měl určit odborník s ohledem na roční dobu, vlhkost a proudění vzduchu, druh topení, druh stavby, její momentální stav, topnou sezónu apod. Dobrou pomůckou při správném rozhodování může být vlhkost jiných dřevěných konstrukcí nebo předmětů, které se ve stavbě (místnosti) již delší dobu nacházejí. Vlhkost podlah při pokládce by pak měla být co nejbližší vlhkosti těchto předmětů.

4. Co je zapotřebí k montáži palubek?

Nejprve je třeba připravit podkladový rošt z latí. Nikdy nemontujte palubky přímo na stěnu. Rošt by měl být z egalizovaných latí s vlhkostí odpovídající přibližně vlhkosti obložení. Nikdy nepoužívejte na rošt nesušené stavební řezivo!

Rošt má umožňovat tzv. „odvětrání“. Pokud jsou nosné latě montovány vodorovně, je nutno je položit přerušovaně nebo použít tzv. kontra latě. Odvětrání je zcela nezbytné ve vlhčích prostorách a na fasádách – zde je potřeba latě ošetřit prostředkem proti plísni a hnilobě.

 • Palubky se nejčastěji montují tak, aby montážní prvky nebyly viditelné. Při užití vrutů či hřebíků je nutno použít vruty s kvalitní korozivzdornou povrchovou úpravou. Naprosto nezbytné u vnějšího použití jsou vruty z pevnostní nerezové oceli.
 • Pro montáž palubek jsou též vhodné speciální montážní plíšky. Tyto montážní plíšky však musí být kvalitní (dostatečně tuhé), jinak hrozí jejich deformace vlivem přirozeného pohybu palubek, ztráta jejich funkce a „odpadnutí“ palubek.
 • Při vodorovném pokládání musí pero ukazovat nahoru, zabráníte tak zanesení drážky nečistotami a případnému slepení palubek lakem. Obložení „nedotahujte“ až těsně ke stěnám a stropu, doporučuje se větrací a dilatační spára cca 10 mm.

5. Montujeme podlahu

Za prvé je potřeba připravit podkladový rošt dostatečné nosnosti.

Pamatujte, že vhodným pomocným roštem je možno vytvořit dostatečně nosnou podlahu i z tenčích podlahovek, které jsou cenově úspornější. Podlaha s nosným roštem má lepší užitné vlastnosti.

Působení vlhkosti může všechnu práci pokazit

Je třeba mít na paměti, že při změně vlhkosti prkna o 1% dochází přirozenou cestou ke změně šířky o 0,20 – 0,25%, a to v obou směrech. To znamená, že i zcela správně položená a ošetřená podlaha vytvoří během zimní topné sezóny spáry, které se během léta zase uzavřou.

Při minimalizaci spár je dobré v místnosti udržovat po celý rok stejnou vlhkost kolem 50% r.v.v.(to znamená v zimním, tedy topném období, použití účinného zvlhčovače vzduchu).

Podlahovky se zpravidla přibíjejí

 • Doporučujeme kotvit

  podlahovky vruty.

  tzv. kolářskými hřebíky šikmo přes pero
 • hřebíky by měly být 2,5 –3x delší než je tloušťka podlahy

Podlahu je také možné přilepit odpovídajícím lepidlem, rozhodně se však nesmějí jednotlivá prkna lepit k sobě ve spoji pero – drážka. Takto zákonitě dojde k sečtení pohybu jednotlivých prken a spára či trhlina, která takto vznikne, může mít hrozivou šířku až několika centimetrů.

Sponkování podlah je méně vhodné, jelikož sponkovačka vždy nezajistí citlivé přitažení dílců k podkladu (při dotahování vrutu či zatloukání hřebíku lépe cítíme odpor palubky a podkladového materiálu).

6. Povrchová úprava palubek a podlah

Základní pravidlo: Palubky vždy upravujeme před montáží, podlahy po montáži.

Na úpravu palubek použijte tenkou vrstvou lazuru, či laku, které vytvářejí souvislý, nepropustný film. Vhodné je i natřít zadní stranu základním nátěrem. Vhodné laky a oleje si jistě vyberete v naší nabídce přípravků pro povrchovou úpravu podlah.

Tip: Palubky a podlahu je možné ošetřit oleji a vosky.

Jak již bylo řečeno, palubky a podlahy je možné použít jako obklady. V případě vnějších obkladů (fasád) by povrchová úprava měla obsahovat ochranné prostředky proti plísním, houbám a hmyzu. U vnitřních obkladů jsou naproti tomu tyto přísady zbytečné a mohou být i škodlivé. Technické sušení samo o sobě představuje ve vnitřním použití účinnou ochranu dřeva proti škůdcům.

Pozor na slepení prken

Laky na podlahy by se měly používat vysoce elastické, výslovně určené pro ochranu a úpravu podlah z měkkého dřeva. Lak nesmí jednotlivá prkna slepit, navíc jakékoli tmelení spár je naprosto nevhodné!

Pamatujte, že smrkové podlahy jsou měkké, sebe tvrdší povrchová úprava je neochrání před případným hrubším poškozením, použití tvrdých laků (např. tzv. epoxidových) nelze doporučit.

Spáry u podlah je nejlépe „přiznat“. Nejlepším řešením jsou podlahovky se sraženými hranami. Případné prasklé suky nebo drobné trhliny v ploše, které norma povoluje, je možné zatmelit pružným tmelem.

Chcete poradit s montáží palubek a podlahovek? Napište nám.

Chcete poradit s montáží palubek a podlahovek? Napište nám.

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Odeslat zprávu", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout© 2019, Seca CZ – všechna práva vyhrazena

Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Partnerské weby | Mapa stránek

XHTML 1.0 | CSS 3