Čištění dřevěných podlah

Přirozený růst a struktura dřeva dodávají dřevěným podlahám jejich zvláštní ráz. Aby podlaha u vás doma byla stále přirozeně krásná, doporučujeme dodržovat několik základních pravidel péče o dřevěnou podlahu.

Nejdůležitější částí je lakování ve třech vrstvách. Podlaha je pak chráněna proti vniknutí nečistot a tekutin. Díky tomu následné čištění dřevěných podlah a jejich údržba nevyžadují větší námahu.

Ani na zaschlé skvrny nepoužívejte ocelové drátěnky. Pro dlouhou životnost laku instalujte kvalitní čistící zóny před vchod do místnosti. Nohy nábytku doporučujeme opatřit plstěnými podložkami.

Pracovní postup čištění a údržby dřevěné podlahy

Po nově nalakované podlaze je možné chodit až po uplynutí 24 hodin.

U dřevěné podlahy ošetřené vrchním lakem Bona Traffic je důležité myslet na to, že v prvních dnech po lakování podlahy je dobré ji šetřit. Tím prodloužíte především životnost laku. Plné zatížení je možné po 8-14 dnech.

V prvním týdnu provádějte čištění dubových masivních podlah a jiného typu dřevěných podlah jen nasucho účinným vysavačem a nepokládejte koberce. Nábytek a jiné těžké předměty domácího zařízení vnášejte opatrně. Před prvním silnějším zatížením je nutná údržba, kterou provádějte dle našich doporučení.

Čistěte podlahy tekutou leštěnkou bez rozpouštědla

Jedinečným prostředkem na podlahy je Parkett Freshen Up, který je určen k ošetření lakovaných parket a jiných dřevěných podlah v interiéru, jakým je například typ Legno di Vita. Prostředek obsahuje polymery a přísady, které dodávají tomuto roztoku samoleštící vlastnosti. Používá se pro základní ošetření dřevěných lakovaných podlah v koncentrovaném stavu

Parkett Freshen Up oživuje poškrábané a mdlé povrchy, dodává jim vzhled nově nalakovaného povrchu a má ochranný účinek. Aplikace se provádí pomocí mopu, bavlněné textilie nebo houby.

Jak správně Parket Freshen Up používat?

Spotřeba leštěnky při základním ošetření je 1 litr na 80 m2 plochy.

Předpokladem pro použití tohoto prostředku je, aby byl film vytvořený lakem dostatečně uzavřený. Pokud je lak poškozený, existuje nebezpečí, že dřevo vlivem vnikající vody zešedne. 

  • Provozní čištění podlah: mopem, smetákem, vysavačem. Podle potřeby můžete podlahu vytřít mírně navlhčeným mopem z přírodní bavlny Bona Mop.
  • Důkladné (základní) čištění dřevěných podlah: strojní nebo ruční je nutné jen tehdy, když podlaha vykazuje silné znečištění, které již není možné odstranit provozním čištěním. Pro důkladné čištění podlah se hodí Parkett Polish Remover. Při čištění nezaplavujte podlahu vodou, protože jinak by mohly vzniknout škody v důsledku bobtnání dřeva. Proto čistící roztok hned zase setřete nejlépe bavlněným mopem navlhčeným čistou vodou.
  • Ošetření: nezředěným prostředkem na ošetřování parket (bez rozpouštědla) Parkett Freshen up v jedné souvislé a slabé vrstvě.
  • Důkladné čištění: proveďte strojní nebo ruční důkladné čištění, abyste zcela odstranili starý ochranný film i se všemi nečistotami, které obsahuje. K tomuto účelu je vhodný tekutý prostředek na odstraňování vosku Parkett Polish Remover.
  • Prostředí v místnosti: Chcete-li zachovat hodnotu dřevěné podlahy a dobrý pocit lidí, kteří se v místnosti vyskytují, je nutné v místnosti udržovat zdravé prostředí, tedy 20 °C a 50 až 5 % relativní vlhkosti vzduchu.

Parkett Freshen Up po zaschnutí vytvoří na lakovaném povrchu ochranný film s protikluznými vlastnostmi. Tento prostředek je vhodné použít k aplikacím v tělocvičnách a víceúčelových halách se zvýšenými nároky na protikluzné vlastnosti podlahy - splňuje požadavky DIN 18 032 i ČSN 74 4507 a vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj č. 137.

Všeobecné pokyny

V závislosti na zatížení podléhá lakování přirozenému opotřebení. Proto je bezpodmínečně nutné pravidelné ošetřování. Když je lakový film prochozený, je nutné podlahu přebrousit a znovu nalakovat

K čištění podlahy se nedoporučují prostředky obsahující syntetická mikrovlákna, které lak postupně obrušují.

Lakování je řemeslná práce. Tím je podmíněno i to, že se na povrchu mohou objevit drobné vady, například prachové částice. To ovšem nemá žádný vliv na trvanlivost podlahy. Při použití židlí s kolečky doporučujeme použití vhodných podložek (tzv. chairmate) a nohy mobilního nábytku opatřit plstěnými podložkami.

Potřebujete poradit s čištěním podlahy? Napište nám.

Potřebujete poradit s čištěním podlahy? Napište nám.

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Odeslat zprávu", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout© 2019, Seca CZ – všechna práva vyhrazena

Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti | Partnerské weby | Mapa stránek

XHTML 1.0 | CSS 3